2000 Eastern Canadian Orienteering Championships

Results

Table of Contents

F12     M12     GROUP-1     F13-14     M13-14     F-OPEN-2     M-OPEN-2     F15-16     M15-16     F-OPEN-3     GROUP-3     F55-64     F65+     M65+     F-OPEN-4     M-OPEN-4     F17-19     F45-54     M55-64     F-OPEN-5     M-OPEN-5     M17-19     F35-44     M45-54     F-OPEN-6     M-OPEN-6     F20-34     M35-44     M-OPEN-7     M20-34


F12

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Drouin, Kaley VIKING CAN 18:40 (1) 15:39 (1) 34:19
2. Scheck, Justine YUK CAN 19:32 (2) 18:31 (2) 38:03
3. Bakker, Nicole TOC CAN 22:58 (3) 20:25 (3) 43:23
4. Ross, Carol Falcons CAN 24:49 (4) 27:06 (4) 51:55
5. Roussel, Melanie TOC CAN 28:25 (5) 42:38 (5) 71:03
Bakker, Andrea TOC CAN DNF DNS DISQ
Table of Contents

M12

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Graupner, Steven MOA CAN 15:32 (1) 14:39 (2) 30:11
2. Anderson, Robbie OOC CAN 16:10 (3) 14:14 (1) 30:24
3. Nipen, Matthew FWOC CAN 15:38 (2) 15:22 (4) 31:00
4. Parton, Liam GATORS CAN 19:19 (4) 15:05 (3) 34:24
5. Ross, Fraser Falcons CAN 19:50 (6) 15:22 (4) 35:12
6. Hayhow, Scott TOC CAN 22:00 (7) 20:45 (6) 42:45
7. Lay, Simon VicO CAN 23:12 (8) 21:53 (7) 45:05
8. DeWeese, Zack NEOC USA 32:28 (9) 34:17 (8) 66:45
Kourtchikov, Nikita HVO USA 19:36 (5) DISQ DISQ
Arsenault, Jon UNO USA 46:21 (10) DNS DISQ
Konotopetz, Damian CdeBois CAN DISQ DISQ DISQ
Table of Contents

GROUP-1

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Malanczyj, Roman UKR CAN 34:21 (1) 27:53 (1) 62:14
Ross, Bobby.Emily Falcons CAN DNS 33:49 (2) DISQ
Bergstrom, Family OOC CAN DNS 69:15 (3) DISQ
Table of Contents

F13-14

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Anderson, Jennie OOC CAN 52:02 (4) 46:07 (1) 98:09
Holmes, Ruth Quantock ENG 25:02 (1) DISQ DISQ
Innes, Katy TOC CAN 36:54 (2) DISQ DISQ
Lay, Morgan VicO CAN 50:31 (3) DISQ DISQ
Hayhow, Heather TOC CAN 55:14 (5) DISQ DISQ
Table of Contents

M13-14

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Hawkes-Teeter, Martin EMPO USA 26:03 (1) 28:30 (1) 54:33
2. Kourtchikov, Kirill HVO USA 48:20 (3) 30:37 (2) 78:57
3. Wilbur, Brandon Fundy CAN 51:59 (4) 34:54 (3) 86:53
4. Smith, Nicholas Fundy CAN 54:29 (5) 52:47 (4) 107:16
5. Graupner, Thomas MOA CAN 109:51 (8) 64:06 (5) 173:57
Konotopetz, Darius CdeBois CAN 66:20 (6) DISQ DISQ
Arsenault, Ben UNO USA 71:14 (7) DISQ DISQ
Lundgren, Carl FWOC CAN 29:11 (2) DISQ DISQ
Roussel, John TOC CAN DNS DNS DISQ
Table of Contents

F-OPEN-2

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Malanczyj, Patricia UKR CAN 81:53 (3) 89:03 (1) 170:56
Holmes, Jan Quantock ENG 53:02 (1) DISQ DISQ
Baldock, Nancy HKF CAN 66:21 (2) DISQ DISQ
Bakker, Diane TOC CAN DNF 160:35 (2) DISQ
Drouet, Suzanne VicO CAN DNF DNS DISQ
Table of Contents

M-OPEN-2

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Burns, Art Fundy CAN 64:08 (1) 43:46 (1) 107:54
Roussel, Ben TOC CAN DISQ DISQ DISQ
Table of Contents

F15-16

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Lay, Erica VicO CAN 36:11 (1) 38:26 (2) 74:37
2. Scheck, Katherine YUK CAN 45:15 (2) 36:21 (1) 81:36
3. Hayhow, Christie TOC CAN 126:46 (3) 77:48 (3) 204:34
Table of Contents

M15-16

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Zalesov, Alex UKR CAN 37:32 (2) 33:05 (1) 70:37
2. Parton, Matthew GATORS CAN 124:59 (4) 43:13 (2) 168:12
Nipen, Thomas FWOC CAN 33:28 (1) DISQ DISQ
Arsenault, Tim UNO USA 106:46 (3) DISQ DISQ
Viddal, Olav EOOC CAN DNS DISQ DISQ
Black, Andrew Falcons CAN DNS DNS DISQ
Table of Contents

F-OPEN-3

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Vincent, Amanda Ramblers CAN 58:25 (2) 52:35 (1) 111:00
2. Atchison, Cheryl EOOC CAN 177:20 (4) 125:07 (2) 302:27
Veliz, Adria ~ CAN 29:26 (1) DISQ DISQ
McManus, Jean CdeBois CAN 170:00 (3) DISQ DISQ
Rettie, Claire VicO CAN DNS DISQ DISQ
Table of Contents

GROUP-3

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. DeWeese/Cosmus, Rhonda/Jessica NEOC USA 67:55 (1) 50:23 (1) 118:18
Table of Contents

F55-64

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Neregaard, Aase Denmark DEN 141:41 (3) 95:07 (3) 236:48
2. De Pass, Julie GHO CAN 153:22 (4) 91:30 (2) 244:52
3. Donald, Shirley KOC CAN 119:58 (1) 126:57 (6) 246:55
4. James, Margie Hustlers CAN 161:30 (5) 106:49 (4) 268:19
5. May, Judy Hustlers CAN 163:55 (6) 107:11 (5) 271:06
6. Hawes, Betsy HVO USA 130:49 (2) 190:37 (10) 321:26
7. Phillips, Caroline LGO CAN 192:29 (7) 137:45 (7) 330:14
Federer, Suzanne UNO USA DNF 61:46 (1) DISQ
Hills, Mary Hustlers CAN DNF 153:41 (8) DISQ
Folkins, Ilze Streakers CAN DISQ 161:09 (9) DISQ
Cleary, Trina 3ROC IRL DNF DNF DISQ
Table of Contents

F65+

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Leduc, Nesta YUK CAN 107:42 (1) 97:54 (1) 205:36
2. Charlow, Gloria Ramblers CAN 144:32 (3) 121:49 (2) 266:21
Power, Anne LOK ENG 116:21 (2) DNS DISQ
Table of Contents

M65+

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Scott, Don EOOC CAN 133:53 (1) 89:35 (1) 223:28
2. Charlow, John Ramblers CAN 142:03 (2) 123:36 (4) 265:39
3. De Pass, Neville GHO CAN 170:26 (3) 112:41 (3) 283:07
4. James, Dick Hustlers CAN 202:02 (4) 106:39 (2) 308:41
Power, Edwin LOK ENG DNF DNS DISQ
Lundgaard, Leif LGO CAN DISQ DNF DISQ
Table of Contents

F-OPEN-4

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
Klepsch, Johanne Chucko USA DNF 156:33 (1) DISQ
Skinner, Sonya OOC CAN DNS DNS DISQ
Table of Contents

M-OPEN-4

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Drouin, Jerry VIKING CAN 140:58 (1) 83:37 (1) 224:35
2. Hernandez, Carlos Ramblers CAN 170:23 (2) 97:35 (2) 267:58
McManus, Tighe CdeBois CAN DNF 148:05 (3) DISQ
Table of Contents

F17-19

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Smith, Heather Falcons CAN 64:28 (2) 68:53 (1) 133:21
2. Smith, Victoria Falcons CAN 58:11 (1) 88:20 (3) 146:31
3. Cameron, Kathleen Foxes CAN 71:55 (3) 105:22 (4) 177:17
4. Brautigam, Viktoria WCOC USA 99:25 (4) 109:17 (5) 208:42
Holmes, Rachael Quantock ENG DNS 87:34 (2) DISQ
Whaley, Vicky Foxes CAN DNS 111:12 (6) DISQ
Table of Contents

F45-54

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Gagarin, Gail NEOC USA 77:50 (3) 83:21 (1) 161:11
2. Ellis, Margaret GVOC CAN 74:24 (2) 112:21 (3) 186:45
3. Smith, Sheila Fundy CAN 99:51 (5) 106:48 (2) 206:39
4. Rankin, Gloria OOC CAN 90:05 (4) 171:05 (6) 261:10
5. Hogg, Mary-Lou EOOC CAN 105:16 (6) 157:35 (4) 262:51
6. Hawkes-Teeter, Susan EMPO USA 131:12 (9) 160:02 (5) 291:14
7. Hamilton, Jennifer CdeBois CAN 132:36 (10) 221:45 (8) 354:21
Pearson, Angela EOOC CAN 73:37 (1) DNF DISQ
Lundgren, Christin FWOC CAN 112:35 (7) DNF DISQ
St. Laurent, Barbara Foxes CAN 115:46 (8) DNS DISQ
Ranasinghe, Ananda LAOC USA DNS 198:02 (7) DISQ
Table of Contents

M55-64

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Gagarin, Peter NEOC USA 48:18 (1) 56:04 (1) 104:22
2. Federer, Tony UNO USA 53:45 (3) 66:39 (4) 120:24
3. Skarborn, Stig Foxes CAN 62:11 (7) 63:41 (2) 125:52
4. Anderson, Bill OOC CAN 55:46 (4) 70:59 (5) 126:45
5. Ellis, Brian GVOC CAN 61:32 (5) 65:19 (3) 126:51
6. Neregaard, Egon Denmark DEN 50:15 (2) 76:54 (6) 127:09
7. Waslander, Bert OOC CAN 62:24 (8) 79:33 (7) 141:57
8. Koponen, Pentti TES FIN 64:15 (9) 93:05 (10) 157:20
9. Phillips, Earle HKF CAN 79:31 (13) 93:04 (9) 172:35
10. Lyhne, Niels Denmark DEN 87:37 (15) 89:38 (8) 177:15
11. Connolly, Hugh TOC CAN 78:43 (12) 100:14 (11) 178:57
12. Rietzschel, Paul VIKING CAN 77:13 (11) 103:05 (14) 180:18
13. Viddal, Einar EOOC CAN 89:12 (16) 102:26 (13) 191:38
14. Donald, Scott KOC CAN 91:38 (17) 102:13 (12) 193:51
15. Hawes, George HVO USA 85:21 (14) 114:13 (15) 199:34
16. Baldock, David HKF CAN 70:49 (10) 155:55 (17) 226:44
17. Atchison, Garry EOOC CAN 102:08 (20) 138:11 (16) 240:19
18. Fellows, David Foxes CAN 94:56 (19) 170:24 (18) 265:20
19. Wood, George GAOC USA 130:03 (21) 182:51 (19) 312:54
Gawell, Lars VIKING CAN 61:47 (6) DNF DISQ
May, Barry Hustlers CAN 94:17 (18) DNF DISQ
Table of Contents

F-OPEN-5

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. MacDonald, Gail VicO CAN 93:04 (1) 164:27 (1) 257:31
Table of Contents

M-OPEN-5

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Stibler, Stephen HVO USA 79:53 (2) 103:17 (1) 183:10
2. Preda, Neculae GATORS CAN 79:41 (1) 130:19 (2) 210:00
3. Klepsch, Ken Chucko USA 101:13 (3) 143:52 (3) 245:05
Nash, Jon HVO USA DNS DNS DISQ
Table of Contents

M17-19

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Scheck, Adam YUK CAN 52:37 (1) 63:27 (1) 116:04
2. Innes, Daniel TOC CAN 76:41 (3) 68:23 (2) 145:04
3. Whaley, Alex Foxes CAN 71:22 (2) 79:17 (4) 150:39
4. Malanczyj, Danilo UKR CAN 84:59 (4) 70:16 (3) 155:15
5. Parton, Colin GATORS CAN 92:21 (5) 117:41 (5) 210:02
6. Quan, Erin Fundy CAN 183:28 (6) 153:28 (6) 336:56
Arsenault, Matt UNO USA DNF DNF DISQ
Table of Contents

F35-44

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Zalesova, Natalia UKR CAN 72:42 (1) 84:53 (1) 157:35
2. Van Tyghem, Annette GATORS CAN 87:57 (2) 90:07 (2) 178:04
3. Ruutopold, Eva UNO USA 95:20 (3) 105:47 (3) 201:07
4. Rietzschel, Elisa VIKING CAN 96:14 (4) 110:25 (4) 206:39
5. Hayhow, Cathy TOC CAN 117:00 (5) 125:23 (5) 242:23
6. DeCamp, Mareen GVOC CAN 185:13 (6) 145:51 (6) 331:04
Table of Contents

M45-54

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Nipen, Olav FWOC CAN 54:29 (1) 55:14 (1) 109:43
2. Hunter, Gord OOC CAN 54:53 (2) 72:21 (2) 127:14
3. Bergstrom, Stefan OOC CAN 59:00 (3) 73:15 (4) 132:15
4. Meldrum, Bill OOC CAN 82:52 (7) 72:57 (3) 155:49
5. Holmes, David Quantock ENG 66:16 (4) 94:48 (11) 161:04
6. Yarkie, Greg EOOC CAN 88:09 (10) 81:47 (5) 169:56
7. Zbinden, Heinz KAKOWA SUI 79:14 (5) 90:53 (9) 170:07
8. DeWeese, Charlie NEOC USA 85:38 (9) 93:04 (10) 178:42
9. Konotopetz, Larry CdeBois CAN 80:17 (6) 108:47 (14) 189:04
10. Cameron, David Foxes CAN 84:15 (8) 105:48 (13) 190:03
11. Hawkes-Teeter, Philip EMPO USA 102:41 (12) 87:47 (7) 190:28
12. Ohlsson, Rolf Falcons CAN 109:25 (14) 87:19 (6) 196:44
13. Parton, Kevin GATORS CAN 91:48 (11) 115:46 (15) 207:34
14. Lay, Richard VicO CAN 119:55 (16) 89:02 (8) 208:57
15. Chatwin, John GVOC CAN 119:36 (15) 97:18 (12) 216:54
16. Lundgren, Lennart FWOC CAN 155:27 (17) 124:48 (16) 280:15
St. Laurent, Ray Foxes CAN 106:48 (13) DNS DISQ
Quan, Ray Fundy CAN DNF DNF DISQ
Table of Contents

F-OPEN-6

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Edgar, Catherine Ramblers CAN 117:12 (1) 121:51 (1) 239:03
Fetzer, Marilyn ~ CAN 133:25 (2) DNF DISQ
Table of Contents

M-OPEN-6

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Dubois, Jason Ramblers CAN 97:13 (2) 102:02 (1) 199:15
2. Trussler, Simon BrgWtr CAN 92:17 (1) 112:16 (2) 204:33
3. Cote, Nicolas Ramblers CAN 163:15 (4) 116:19 (3) 279:34
4. Hayhow, Clive TOC CAN 150:50 (3) 185:47 (4) 336:37
Table of Contents

F20-34

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. James, Pam Hustlers CAN 64:17 (5) 59:57 (1) 124:14
2. Brautigam, Pavlina WCOC USA 61:34 (1) 62:57 (3) 124:31
3. Smith, Sandy Falcons CAN 62:54 (3) 62:31 (2) 125:25
4. Mahoney, Cherie OOC CAN 62:26 (2) 65:39 (5) 128:05
5. Leskinen, Anna TES FIN 64:02 (4) 64:49 (4) 128:51
6. Cioban, Julia GATORS CAN 68:55 (6) 76:00 (7) 144:55
7. Green, Marta GVOC CAN 91:29 (9) 66:32 (6) 158:01
8. Dickison, Peggy OK USA 76:26 (7) 95:47 (8) 172:13
9. May, Abbigail Hustlers CAN 78:05 (8) 122:44 (9) 200:49
Karlsson, Pernilla SOL SWE DNS DNS DISQ
Table of Contents

M35-44

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Carlson, Stefan Alfta Osa SWE 44:38 (1) 54:17 (2) 98:55
2. Hedlund, Stefan Alfta Osa SWE 59:40 (2) 50:39 (1) 110:19
3. Ruutopold, Alar UNO USA 60:11 (3) 67:16 (3) 127:27
4. Arsenault, Jim UNO USA 64:49 (4) 78:43 (4) 143:32
5. Folkins, Ian Hustlers CAN 70:28 (5) 85:04 (7) 155:32
6. Bakker, Jerry TOC CAN 73:02 (6) 85:35 (8) 158:37
7. Richardson, Stephen NEOC CAN 79:52 (7) 80:22 (5) 160:14
8. Daneff, Gary Foxes CAN 102:03 (10) 82:34 (6) 184:37
9. Ross, Donald TOC CAN 89:42 (9) 106:25 (11) 196:07
10. Innes, Peter TOC CAN 85:12 (8) 111:26 (13) 196:38
11. Webber, Dave HVO USA 102:56 (11) 101:23 (9) 204:19
12. Regan, Paul HVO USA 105:43 (12) 102:59 (10) 208:42
13. Riddle, Don EOOC CAN 109:49 (13) 116:43 (14) 226:32
14. Ross, David Falcons CAN 112:49 (14) 117:03 (15) 229:52
15. Innes, Doug GATORS CAN 124:49 (15) 109:08 (12) 233:57
16. Graupner, Dave MOA CAN 125:04 (16) 121:01 (16) 246:05
17. Nix, Greg AFOC CAN 125:44 (17) 153:51 (17) 279:35
Table of Contents

M-OPEN-7

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Hennelly, Declan HVO USA 107:12 (1) 97:35 (1) 204:47
Oliveira, Nelson TOC CAN DNF 111:30 (2) DISQ
Table of Contents

M20-34

Place Name Club Country Day 1 Day 2 Total
  Time Place Time Place Time
1. Hott-Johansen, Holger NOR NOR 71:18 (3) 59:35 (1) 130:53
2. Koponen, Ville TES FIN 65:23 (1) 73:49 (2) 139:12
3. May, Brian Hustlers CAN 71:30 (4) 80:59 (3) 152:29
4. Brautigam, Joe WCOC USA 70:02 (2) 89:24 (7) 159:26
5. Fellows, Mike Foxes CAN 74:56 (5) 85:41 (5) 160:37
6. Fransson, Hans AIK SWE 80:10 (7) 82:03 (4) 162:13
7. Falardeau, Francis O Quebec CAN 78:25 (6) 88:38 (6) 167:03
8. Iles, Michael OOC CAN 93:48 (8) 108:15 (10) 202:03
9. Mlynczyk, Eugene UKR CAN 101:38 (9) 102:02 (9) 203:40
10. Edmunds, Timothy GVOC CAN 106:50 (10) 102:01 (8) 208:51
11. Smith, Jon Falcons CAN 112:58 (12) 125:12 (11) 238:10
Kourtchikov, Dmitriy HVO USA 109:06 (11) DNS DISQ
French, Nevin GHO CAN 132:25 (13) DNS DISQ
Motornyy, Sergiy SIRIUS UKR DNS DNS DISQ
Tasker, James EOOC USA DNS DNS DISQ
Gilchrist, Robert EOOC CAN DNF DISQ DISQ
Table of Contents

[ ONB Home ]  [ Up


$Revision: 1.1 $  $Date: 2000/08/21 01:01:39 $
Maintained by David Fellows