Results – 2018 ONB & Cadet Championship

2018-10-21
Cadet F12 (5 / 5) Time Behind
1. Mariah Lavergne 2647 Oromocto 26:29
2. Lily Hamel+Farhad Noor 333 Fredericton - 5 35:49 +9:20
3. Madison Mowry 333 Fredericton - 1 36:07 +9:38
4. Kaia Pejsa 650 Moncton - 2 47:08 +20:39
  Holly Davidson 2335 Port Elgin - 1 MP
Cadet M12 (4 / 4) Time Behind
1. Robert Cadmore 333 Fredericton - 2 20:22
2. Charles Carroll 3027 Lameque - 1 36:25 +16:03
3. Matthew White 1180 St Stephen - 1 42:11 +21:49
  Hayden Davidson 2335 Port Elgin - 1 MP
Cadet F14 (8 / 8) Time Behind
1. Bonnie Wallace 3027 Lameque - 1 43:53
2. Dong Truong 333 Fredericton - 4 45:11 +1:18
3. Phuc Truong 333 Fredericton - 3 53:09 +9:16
4. Kendall Carson 1180 St Stephen - 1 55:10 +11:17
5. Julia Ignaczewska 333 Fredericton - 1 59:55 +16:02
6. Torince Marcotte 2335 Port Elgin - 2 1:13:50 +29:57
7. Katrine Mazerolle 3027 Lameque - 2 1:26:30 +42:37
8. Lisa-Ange Arsenault 3027 Lameque - 1 1:29:26 +45:33
Cadet M14 (12 / 12) Time Behind
1. Damien Fortin 1541 Fredericton - 1 29:11
2. Philippe Melansn 650 Moncton - 2 34:48 +5:37
3. Jacques MacInnis 650 Moncton - 2 34:51 +5:40
4. Sicheng Pei 333 Fredericton - 2 36:29 +7:18
5. Zuoyuan Wen 333 Fredericton - 3 37:17 +8:06
6. Philippe Caissie 1541 Fredericton - 1 47:33 +18:22
7. Gleb Lavrentiev 333 Fredericton - 1 49:53 +20:42
8. Daniel Greer 2335 Port Elgin - 2 1:21:06 +51:55
9. Miguel Mallet 3027 Lameque - 2 1:33:59 +64:48
10. Joshua Caswell 1180 St Stephen - 1 2:17:05 +107:54
  Isaac MacLean 560 Moncton - 2 MP
  Nicolas Dionne 560 Moncton - 1 MP
Cadet F16 (4 / 4) Time Behind
1. Belle Whitman 2647 Oromocto 45:09
2. Mary-Elyse Fortin 1541 Fredericton - 1 49:10 +4:01
3. Rebecca Hamel 333 Fredericton - 5 1:14:42 +29:33
4. Riana Giboi 560 Moncton - 2 1:15:28 +30:19
Cadet M16 (3 / 3) Time Behind
1. Noah Lavergne 2647 Oromocto 42:06
2. Aris Amellal 650 Moncton - 1 1:09:23 +27:17
3. Gideon McLean 650 Moncton - 1 1:33:56 +51:50
Course 2 (Beginner) (3 / 3) Time Behind
1. Sherri+Family LeBlanc Orienteering New Brunswick 57:19
2. Brenda Tree Orienteering New Brunswick 57:28 +0:09
  Wayne Gallant Orienteering New Brunswick MP
Course 3 (Novice) (3 / 3) Time Behind
1. Ober+Family Reid Orienteering New Brunswick 1:11:03
2. Mark+Family Folkins Orienteering New Brunswick 1:11:42 +0:39
3. Faye Earle+Heather Ongo Orienteering New Brunswick 1:55:20 +44:17
Course 4 (Intermediate) (10 / 10) Time Behind
1. Steve Heron Orienteering New Brunswick 49:37
2. David Cameron Orienteering New Brunswick 59:31 +9:54
3. Peter+Steve Adamson Orienteering New Brunswick 59:45 +10:08
4. Troy Smith Annapolis Valley Orienteering Club 1:06:52 +17:15
5. Alex+Patricia Buckley Orienteering New Brunswick 1:15:34 +25:57
6. Paul Looker Orienteering New Brunswick 1:20:10 +30:33
7. Barbara St-Laurent Orienteering New Brunswick 1:26:50 +37:13
8. Renee+Heather Davis Orienteering New Brunswick 1:37:28 +47:51
9. Lori Heron Orienteering New Brunswick 1:44:13 +54:36
10. Ray St-Laurent Orienteering New Brunswick 1:56:14 +66:37
Course 5 (Advanced) (11 / 11) Time Behind
1. Galyna Petrenko Orienteering New Brunswick 1:02:44
2. Pam James Annapolis Valley Orienteering Club 1:03:02 +0:18
3. Andrew Heron Orienteering New Brunswick 1:04:50 +2:06
4. David Ross Orienteering New Brunswick 1:05:37 +2:53
5. Cheryl Smith Annapolis Valley Orienteering Club 1:07:30 +4:46
6. Peregrine Riley Orienteering New Brunswick 1:14:58 +12:14
7. Sheryl Hiemstra Halifax Orienteering Club 1:22:20 +19:36
8. Mark Campbell Halifax Orienteering Club 1:25:08 +22:24
9. Daven Hughes Orienteering New Brunswick 1:39:57 +37:13
10. Philip Carey Orienteering New Brunswick 2:06:28 +63:44
  Jim McKim Orienteering New Brunswick MP